#146 & #147

146.  A regular loaf of bread costs 88  cents while a tiny loaf costs a dollar extra.

147. You fertilize, water and mulch your plant, but it dies;  yet a branch hanging by a thread with no water and barely any sunlight survives.

8 thoughts on “#146 & #147

  1. That bread thing is so damn annoying – I find this when I buy wholemeal bread, because it’s only me in the house who eats it and I can’t get through that much, but the small ones are so expensive! Grrrr

    Liked by 4 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s